Türk toplumunda aile önemli bir yere sahiptir. Bir iş yapmadan önce mutlaka ailemize danışır ve ailemizden onay aldıktan sonra o işi yapmaya başlarız. Aynı zamanda aile ayrılmaz bir bütündür. Bu yüzden de genellikle bir aktivite yapılacağı zaman o, ailece yapılır. Tatil veya gezi de ailecek yapılmaya uygun eğlenceli aktivitelerdir. Artık günümüzde çoğu kişi tatilini arkadaşlarıyla geçirmekte olsa da ailecek tatil yapan kişi sayısı da oldukça fazla bir miktardadır. Peki, ailecek tatil yapmanın nedenleri nelerdir? Şimdi bu nedenleri daha yakından inceleyelim.

1 – Güven Duygusu Vardır:

Ailenizle birlikte tatil yaptığınız zaman kendinizi daha güvende hissedersiniz. Onların yanında bulunurken dış etmenlerden gelecek tehdit ve tehlikelerden daha uzak olacağınız için tatiliniz korkmadan rahat ve huzurlu bir şekilde geçirebilirsiniz.

2 – Dışlanmaktan Korkmazsınız:

Eğer bir arkadaş grubuyla tatile gittiyseniz arkadaş grubuna ayak uyduramadığınız zamanlarda onların arasından dışlanmaktan ve yalnız kalmaktan korkarsınız ancak yanınızda aileniz varken dışlanma korkusu yaşamazsınız çünkü bir karar alınacağı zaman aile fertlerinden herhangi birisi bu kararı onaylamadığı takdirde bu karardan vazgeçilir. Ancak bütün aile fertleri tarafından onaylanmış bir karar gerçekleştirilir. Bu yüzden sizde bu kararın içerisinde yer alacağınızdan dolayı dışlanma korkusu yaşamazsınız.

3 – Maddi Sıkıntı Çekmezsiniz:

Ailece tatil yaptığınızda herhangi bir maddi sıkıntı çekmezsiniz çünkü istediğiniz veya ihtiyaç duyduğunuz bir anda bunu ailenizden rahatlıklar isteyebilirsiniz. Ancak bir arkadaş grubunda arkadaşlarınızdan istediğiniz her şeyi rahat bir şekilde dile getiremeyebilirsiniz.

  4 – Daha Mutlu Vakit Geçirirsiniz:

Onların yanındayken arkadaşlarınızla yaşadığınızdan daha mutlu vakit geçirirsiniz çünkü arkadaşlarınız sizinle çıkarları uğruna zaman geçiriyor olabilir. Bu durum yapmacıklığı getirdiği için mutlu vakit geçiremeyebilirsiniz. Ancak ailenizle daha samimi olduğunuz için daha mutlu bir zaman geçirirsiniz.

 5 – Özlem Duygusu Çekmezsiniz:

Ailenizden uzakta tatil yaptığınızda ailenizi özleyebilir ve tatilinizi tam anlamıyla dolu dolu yaşayamayabilirsiniz. Ancak ailenizle birlikte olduğunuz bir tatilde onlardan uzak kalmadığınız için özlem duygusu da yaşamazsınız.