Din, Ahiret’ te ve dünyada insanlığa huzur ve mutluluk vermesi adına, Allah tarafından insanlara ve cinlere peygamberler aracılığıyla gönderilmiştir. Din insanlık açısından büyük bir öneme sahiptir. Dünyada birden fazla din vardır. Dinlerin birkaç tanesini sayacak olursak eğer;

 Vayhe dayalı dinler; İslam, Hiristiyanlık, Yahudilik’ tir.

Hint Dinleri; Hinduzm, Budizm, Caynizm ( jainizm ), Sihizm’ dir. Çin ve Japon Dinleri; Taozim, Kanfüçyanizm, Şintaizm’ dir. Bunun gibi birçok din bulunur. Bazıları tek tanrılı dine inanır iken, bazıları ise çok tanrılı dine inanırlar.

Din insanların bir araya gelerek, sohbetler ve ibadetlerini gerçekleştirdiği bir araçtır. Her ne kadar Ateist’ler ( hiçbir dine inanmayan, insanların ve evrenin bir İlah tarafından yaratılmadığına, her şeyin kendiliğinden oluştuğuna ve evrim sonucu insanlığın var olduğuna inanırlar. ) dini her ne kadar yanlış bir şeymiş gibi görse de, din aslında insanın tam vazgeçtiği andan bir umut olarak karşısına çıkabilecek tek şeydir.

İnsanlar bir araya gelerek dini sohbetler yaparlar bazendi tövbe ederek günahlarından arınırlar. Bu sohbetler cemaat evlerinde yapılır. İsteyen herkese bu sohbet odalarının kapıları sonuna kadar açıktır. Dini açıdan hem yeni şeyler öğrenmek hem de Ahiret hayatımızı kurtarmamıza neden olur. Bu gelenek çok eskilere dayanır. Peygamber efendimiz (s.a.v)’in zamanına kadar dayanır. Kuran’ ı Kerimi okumak hem ibadet açısından hem de dünyevi halimiz açısından çok yararlıdır. İnsanlar sohbet odalarında buluşup Kuran okurlar. Bazen de insanlar hatim yapmak için herkese belli bir adet kadar cüz verilip, Hatim yapmayı olay hale ve de daha sevap kar hale getirmeyi amaçlarlar. Sohbet odaları Dinimizin daha iyi öğrenimi açısından büyük bir yer kaplarken üstüne üstünlük insanlık açısından da büyük bir yer kaplamaktadır. Din dünya için çok büyük bir öneme sahiptir.