Elektronik Aletler Nasıl Kullanılır ?

Elektronik Nedir?

Elektronik, en doğru anlamıyla elektrik ile bilgi işleyen, depolama yapan ve taşıyan elementleri ve sistemleri inceleyen bilim dalına elektronik adı verilir. Bilgisayarlar ve elektronik tüm cihazların temel olarak çalışma prensibi yukarıdaki şekliyle çalışır. Elektronik sistemler hastanelerin en hijyen yeri olarak kabul edilen ameliyathanelerden kat be kat daha hijyenik ortamlarda üretilmesi gerekir. Bu temizliğin en büyük nedeni de bir gözle bakılıp görülmeyecek kadar bir toz zerreciklerinin bile mikroçipler içindeki elektron etkileşimine negatif etkisinin olmasıdır.

 Nasıl Kullanmalıyız:

Mekânlarımızda ve işyerlerimizde kullanılan bu elektronik aletlerden örneğin; buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi,

Elektronik Aletler Nasıl Kullanılır ?

frütöz, elektrikli ısıtıcıları gibi değişik makinelerde muhtemelen elektronik ve elektrik kazaları olabilir. Elektrik ve elektronik akımında gerilimi düşürmek gerekir. Transformatör olarak adlandırılan bu aletlerin görevi yüksek gerilim olan yerlerde bu gerilimi düşürmek için mutlaka kullanılmalıdır. Transformatörlerin en büyük yardımcıları da hepimizin bildiği gibi sigortalardır.

 Peki, elektronik aletler nasıl kullanılır?

Evlerimizde ve işyerlerimizde mutlaka kaliteli ve güvenilir markalardan oluşan sigortalar kullanılmalıdır. Ayrıca kullandığımız tüm cihazların mutlaka topraklaması olmalıdır. Elektrik çarpmalarına karşı mutlaka topraklama sistemi tüm elektrik cihazlarında kullanılmalıdır.

Ayrıca bu kullandığımız veya kullanmadığımız tüm elektrik ve elektronik cihazlarımızı mutlaka temiz tutmalı ve ara ara temizlik yapılması gerekir. Bu neden önemli, çünkü eğer sistemler kirli ve tozlu olacak olursa iletkenlik ve kısa devre konusunda zaman zaman sıkıntı yaşayabiliriz. Bu sıkıntıları yaşamamak için mutlaka tüm elektrik sistemlerini temizlik yaparak sorunsuz çalışması için temiz bulundurmak zorundayız. Tabi ki her cihazın ve sistemin değişik temizlik ve onarım zamanları farklı olabilir. İşte bu yüzden üşenmeden ve sıkılmadan tüm elektronik cihazlarının doğru bir topraklama ve bağlantısını sağladıktan sonra temizliğine de azami derecede özen göstermek zorundayız.

Comments

  1. elektronik aletlerin bozulmamaları bir şans işidir şansınıza kalmış bir durumdur. Çünkü üretici firmalar her alete bir ömür biçtikleri için o aletin yaşam ömrü verdikleri garanti süresine bağlıdır. Sizin ne kadar iyi kullanıp yada kullanmamanıza bağlı değildir.

Comments are closed.