Elektronik Devre Şemaları Ve Uygulamaları Nelerdir ?

Elektronik devre şemaları çok geniş bir alana sahiptir. Birçok amaçla elektronik devre şemaları oluşturulup tasarımı hayata geçirilebilir. Basit ve karmaşık olarak elektronik devreler istenildiği şekilde tasarlanabilir.

Basit elektronik devreler

Basit devreler genelde hazır entegreler sayesinde kurulur ve yazılım bilgisi gerektirmeden de bu devreler kurulabilir. Basit elektronik devreleri herkes anlayıp uygulamasını yapabilir. Örnek olarak basit elektronik devreler verecek olursak ışığa duyarlı elektronik devre, karanlıkta çalışan elektronik devreler, değişik ledler kullanarak odayı aydınlatacak şekilde hobi devreleri, müziğe duyarlı olarak çalışan elektronik devreler vb. değişik basit elektronik devreler tasarlanabilir. Bu tasarlanan elektronik devrelerin nasıl çalıştığını anlık olarak görmek istenirse breadboard (ekmek tahtası) üzerine kurulabilir ve çalıştırılabilir. Bu devrelere İnternet üzerindeki kaynaklardan ulaşabiliriz.

Elektronik Devre Şemaları Ve Uygulamaları Nelerdir ?

Karmaşık elektronik devreler

Karmaşık devreler basit devreler kadar kolay değildir. Hazır entegre olarak değil yazılım bilgisi kullanarak da elektronik devreler tasarlanabilir. Tasarım kartları bulunan mikroişlemci, mikro denetleyici gibi kartlara yapılan yazılımlarla elektronik devreler tasarlanabilir. Tamamıyla kişinin düşsel beceresine bağlıdır ve sınırı yoktur. Yazılım bilgisi kullanarak kişi istediği devreyi tasarlayabilir ve çalıştırabilir. Bu karmaşık devrelerde kullanılan diller genellikle C, C++ , visual basic gibi yazılım dilleridir. Bu dilleri öğrenmek gerçekten kolay değildir ve ciddi bir eğitim süreci gerektirir.

Bu tarz karmaşık elektronik devreleri üniversitede ilgili bölümleri okuyan öğrenciler tasarlar. Karmaşık devre uygulamaları günlük hayatı kolaylaştıracak şekilde tasarlanabilmesi de kullanımını yaygınlaştırmıştır. Örneğin kişi kendine otomatik kahve makinesi yaparak kendi kahve makinesini tasarlayabilir ve onu istediği şekilde yönlendirebilir. Güvenlik amacı ile de kendi devresini tasarlayabilir örneğin kapısına taktığı kişiyi algılama sensörü ile eve girecek olan yabancı kişiyi tespit edebilir ve evini güven altına alabilir. Yukarıda da verdiğimiz örnekler dışında söylediğimiz gibi kişinin tamamen hayal gücüne kalmıştır ve istediği şekilde bunu zenginleştirebilir.