Elektronik Mikro İşlemcileri Programlanırken Hangi Diller Kullanılır?

Günümüzde genel adı gömülü sistem olan elektronik sistemler hayatımızın her alanına fazlasıyla girdi. Evimizde otururken kafamızı kaldırıp çevremize baktığımızda bile birçok gömülü sistemle karşılaşıyoruz. İnternete bağlandığımız modem ve televizyonumuzun kumandasında mikro işlemciler kullanılır. Gömülü sistem tasarımında ise tercih en çok mikro işlemcilerden yana oluyor. Gerek mikro işlemcili sistemlerin tasarımının görece kolay olması, gerekse de fiyatlarının bir kaç dolar gibi çok düşük seviyelerde olması mikro işlemcileri oldukça tercih edilir hale getirdi.

 Elektronik Mikro İşlemcileri Programlanırken Hangi Diller Kullanılır?

Mikro işlemciler hayatımıza bu kadar yoğun şekilde girdiğinden dolayı gerek hobi olarak gerekse de ticari amaçla mikro işlemcili sistem geliştirmek oldukça önem arz ediyor. Mikro işlemcili sistem geliştirmenin en önemli aşamasını da mikro işlemcinin programlanması oluşturuyor. Hangi firmanın ürettiği mikro işlemci olursa olsun mikro işlemciler programlanırken Assembly, C ve C++ dilleri en yoğun kullanılan diller olmaktadır.

 Assembly

Elektronik Mikro İşlemcileri Programlanırken Hangi Diller Kullanılır?

Assembly mikro işlemci programlarken kullanılan en düşük seviyeli dildir. İlk bilgisayar programları yazılırken makine dilinde yazılım geliştirmek zor olduğundan dolayı insan algısına daha yakın bir dil ihtiyacı neticesinde ortaya çıkmıştır. Geçmişte mikro işlemci yazılımında çok fazla kullanılmakta idi fakat gelişen teknoloji ile beraber mikro işlemci üreten firmalar C ve C++ gibi daha yüksek seviyeli dillere destek vermeye başladıktan sonra kullanımı oldukça azalmıştır.

 C

C dili mikro işlemci programlanmasında en çok kullanılan dildir. Tüm mikro işlemci üreten firmalar C kütüphanelerini geliştiriciler için sunmaktadırlar. İnsan algısına yakın olmasından dolayı günümüzde birçok geliştirici programlarını C dili ile yazmaktadırlar.

C++

Nesne yönelik programlama mantığının program geliştirme açısından faydası görüldükten sonra mikro işlemcilerde C++ dili ile kod yazılmaya başlanmıştır. Günümüzde firmalar mikroişlemciler için C++ dili kütüphaneleri sunmaktadırlar.

Comments

  1. geçen sene beşiktaş da bu işi öğrenmek için gittiğim kursta hiç bişey öğrenemeden geri geldim bu da bana bir anı olarak kaldı 🙂

Comments are closed.