Sanal para sistemlerinin yükselişi ile birçok kişi dijital para sistemine dâhil olmaya çalışmaktadır. Bu ilgi Bitcoin sisteminin kendini geliştirmesi ile başlamıştır. İlk olarak çıktığı 2009 yıllarında ilgi çekmeyen bitcoin kripto para birimi zamanla gelişmiş ve en çok işlem gören para birimi olmuştur. Birçok yatırımcı bitcoin sistemine yönelmiş ve en iyi bitcoin borsası araştırması yapmaya başlamıştır. Bitcoin borsası seçimlerinde dikkat edilmesi gereken kriterlerden biri güvenilir olmasıdır.

Güvenilirliğin dışında en iyi bitcoin borsası işlem ücreti almaz ya da çok düşük bir ücret alır. Ayrıca ödeme yöntemlerinde farklı seçenekler sunar ve işlemlerde de son derece hızlıdır. Bitcoin borsası arayanlar için Türkiye’de hizmet veren bitcoin borsaları önerilmektedir. Yabancı borsaların güvenilirliğini araştırmak çok zordur. Ancak en iyi Türk bitcoin borsası araştırılırken seçenek de az olduğu için işlem daha kolay olacaktır. Bu nedenle en iyi bitcoin borsaları hakkında yapılan araştırma neticesinde gerekli bilgiler aşağıda verilmiştir.

Paribu

En iyi türk bitcoin borsası sıralamasında ilk sırada Paribu yer alır. 2017 yılının başlarında faaliyetine başlayan Paribu, en çok bitcoin hacmine sahip olan firma olmuştur. Kullanıcısının çok basit adımlar ile BTC’ye erişmesini sağlayan Paribu, dünya borsası işlem hacmi sıralamasında ise 45.sıradadır.

BTCTurk

Türkiye’de hizmete başlayan ilk bitcoin borsasıdır. Ethereum alım – satımını da listeleyen ilk borsa olma özelliğine sahiptir. İşlem ücreti son derece uygun olan BTCTurk, güvenilir işlemleri ile birçok Türk yatırımcının ilgi gösterdiği bir borsadır.

Koinim

Türkiye’deki yatırımcılara hizmet vermeye başlayan ikinci Bitcoin borsasıdır. Türk Lirası ile LTC yani Litecoin alım satımını başlatan Koinim, Türkiye’de ilk kez alt coin listeleyen bir borsa olma özelliğini de taşımaktadır.

Koineks

Koineks

2017 yılının Ekim ayında hizmete başlayan Koineks, Türkiye’de ilk kez birden fazla alt coini listelemiş olan bir borsadır. 24 saatlik hacmi 27.12 BTC olan Koineks’in Ethereum hacmi 66.82 ETH, Litecoin hacmi ise 220 LTC’dir. Dash hacmi ise 19 Dash’dır.

Türkiye’de hizmet veren bitcoin borsaları arasından seçim yaparak işlemlere başlamak için sisteme üye olarak bitcoin cüzdanı almanız gerekir. Üyelik işlemleri ücretsizdir.