Endüstri’nin fazlaca önem kazandığı günümüzde meslek dalları da gelecekte büyük rol oynamaktadır. Bunlardan biri olan arayüz tasarımcılığı, hepimizin gündelik hayatta kullandığı oyunlarla, uygulamalarla, sitelerin tasarım süreciyle ( sitelerdeki reklamların çözünürlüğü, yeri vb.) belli metotları izleyerek ilgilenir. Web siteleri tasarlanmadan önce formların yapısı, butonların yeri ve büyüklüğünü belirler.

UX Designer ve UI Designer Farkı

Kullanıcı arayüz tasarımcısı kullanıcının incelediği, girdiği sitelerin yapısıyla, ekran ve sayfanın tasarımıyla ilgilenirken, kullanıcı deneyimi tasarımcısı (UX designer) bundan farklı olarak ürünün kullanıcılar tarafından talebi ve doğru şekilde aşamaları atlamasıyla ilgilenir. Bir kullanıcının arayüz tasarımcısının yaptığı butonlara basarken onu iten sebeplerini derler, bunları değerlendirir ve bunlardan sonuç çıkarır. Bu kararlar sonucunda grafik tasarımı yapılır. Böylece arayüz tasarımcısı tasarım sürecini planlayabilir.

Önemi ve Mesleğin Beklentileri

Arayüz tasarımcısı Türkiye’de çok yaygın olmadığı için ülkemizde de endüstri dünyasının her alanında da aranan bir meslek dalıdır. Her yıl USERSPOTS konferanslarında ve toplantılarında büyük firmalar bu süreci nasıl yönettiklerini anlatır. 2007’den beri faal olan usersots’un en önemli konferansları UX Alive’dır. Arayüz tasarımcılarından beklenen, tasarlamadan önce yapılmış uygulamaları ve gelişen teknolojiyi araştırıp endüstriyel yazılım mimarisi (bilgi mimarisi) hakkında ve gelişmiş dizayn, programlama koşulları hakkında bilgi sahipleri olmalarıdır. Firmaların ürünlerini satın alan kitle hakkında fikir sahibi olmalarında, kullanıcı davranışını analiz etmede ve bunu uygulamalarında önemlilerdir.

Çalışma Alanı Olan Firmalar

Apple, Facebook, İnstagram gibi önemli sitelerin odağı tasarımdır. Bu siteler için deneyimler, ilham ve inovasyon çok fazla önemlidir çünkü ürünlerini sürekli bu bağlamda geliştirirler ve sürekli üst modeli ya da üst özellikleri, tasarımları hedeflerler. Fiziksel, gündelik hayatı dijitale aktarma çabasındadırlar. Dolayısıyla arayüz tasarımcıları bu kuruluşlar için vazgeçilmezdir.