İnşaatta Fuga Nedir ?

İnşaatta Fuga Nedir ?

Fuga, çimento kökenli bir dolgu malzemesidir. Ürün performansını ve işlenebilirliği arttırıcı fonksiyon göstermektedir. Çatlama direncini büyük ölçüde azaltır. Renk kalıcılığını arttıran bir takım kimyasallar içerir. Fuganın kullanım amacına ve kullanım mekanına göre şekillendirilmiş çeşitli türleri bulunur. Islak hacimler için kullanılan, antibakteriyel gibi türleri bulunmaktadır. Ayrıca sıcak ve soğuk iklimler için de farklı fuga çeşitleri bulunmaktadır. Söve üretiminde eps bloğu kesilir ve üzerine akrilik kökenli sıva kaplanır. Söve gayet estetik bir görünüş sağlamaktadır.

 Fuga Nasıl Uygulanır ? 

Öncelikle dış cepheye ısı yalıtım levhaları, ısı yalıtım yapıştırıcısı ile yapıştırılmalıdır. Ardından ısı yalıtımına sahip fuga profilleri uygun bölgelere dikkatlice yerleştirilir. Fuga açma işçiliğine gerek duyulmaz. Isı yalıtımına sahip fuga profilinin üzerindeİnşaatta Fuga Nedir ?boyanabilen özel bir sıva kaplama vardır. Fuga profilinin üzerinin kaplı olması düzgün bir görüntü sağlar. Bu nedenle harici bir sıva gerektirmez. Isı yalıtım levhalarının sabitlenmesinde dübel kullanımı uygundur. Cephede çatlak oluşmaması isteniyorsa çatlak önleyici özelliği bulunan bini fileli ısı yalıtım sıvası kullanılmalıdır. Çatlak önleyici özelliğe sahip bini fileli ısı yalıtım sıvası ile sıvanan yüzeyde çatlak oluşmamaktadır. Fileli ısı yalıtım sıvası uygulandıktan sonra sıvalı yüzey istenilen dış cephe boyası ile boyanabilir. Fuga genellikle iç mekanlarda, yer ve duvarlarda, mermer ve seramik yüzeylerde, cam mozaik kaplamada kullanılır. Fuga uygulanırken; önce 100 gramlık fuga derz dolgusuna 70 gram su ilave edilir. Ardından derz bandı dikkatli bir biçimde yapıştırılır. 2 saatlik bir dinlendirme süresinin ardından 2. kat uygulanır. Üçüncü kat ise yaklaşık 30 cm olarak sürülür. Kurutmaya bırakılır. Tamamen kuruduktan sonra boyaya hazır hale getirmek için zımpara yapılır. Zımpara işleminin de tamamlanmasının ardından istenilen boya ile boyanarak hazır hale getirilir.

Comments

  1. fuga evi güzel gösteren bir yapı malzemesi bizim müteahhit in sıklıkla kullandığı ve dış cephe de her zaman güzel bir görünüm elde etmiştir. Isı yalıtımında da güzel sonuçlar doğurmaktadır.

Comments are closed.