İnsanların sektörde çalışma sebeplerinden birisi iş olanaklarıdır. Çünkü ülkemizi baz aldığımızda bile işsizlik oranı çok fazladır.

 NEDEN SEKTÖR

Sektörde çalışmak insanlar arasında hem sigorta olanakları hem iş olanakları olarak ve ücret baz alınarak evet bazı işletmelerde devlet işinden daha fazla ücretle çalışıyorlar. Bu yüzden insanlar sektörü tercih etmişlerdir. Örneğin bir memur 2.000-5000 TL maaş alırken sektör çalışanı 4.000-8.000 arası maaş alabilmektedir. Bu yüzden insanlar bu sektörü tercih etmişlerdir. Tabi bu sadece ücret olarak görülmemeli başka sebeplerde baza alınmalıdır. Yaşadığı kesim, yaşadığı ortam ve imkanlar doğrultusunda gerek iş olarak gerek devlet bazında buna kendileri bulundukları ortam ve duruma göre karar vermişlerdir.

Yapacakları iş şekli beden gücü ya da beyin gücü olarak tercihlerini yapıp ona göre yapacakları işi belirler ve devlet veya sektör olarak seçimlerini yapıp işlerine başlama sürecine girerler. sektör de çalışma sorunu olarak baz alırsak gerek özel olsun gerek devlet olsun ikisinde de madeni baz alırsak şu duruma göre her ikisi de yaptırdıkları işin ücretlerini iyi miktarlarla ödemektedirler. Fakat gençlerimizin çoğu madende yaşanan gerek Soma’da olmuş olan maden faciasının ardından maden işini pek tercih etmiyorlar. Tabi yine de tercihlerimiz bizim bu yüzden kimse karışamaz. Ama sektörde çalışan bi sekter daha fazla çalışıyor olabilir ama ücretini de ona göre daha fazla alıyor. İnsanların sektör arayışları ya da sektör tercihlerinden başlıca olarak ücreti, iş kolaylığı, bulunduğu ortam, çevresi gibi etkenler söz konusu olmuştur ve bunun da temel sebebi yine biziz.

Yani çalışacak ya da çalıştıracak olanlarız özel sektör tercihlerimiz arasında bulunmalı fakat yine de en önemlisi kendi yapabileceğimiz mesleği yapmaya çalışmaktır. “İnsanlar neden sektörde çalışmak isterler?” sorusunun kısaca cevapları bunlar olabilir.