Ülkemizde yaygın olarak kullanılan, QR kod olarak bilinen karekod, iki boyutlu olan bir barkod teknolojisidir. Ayrıca, karekod emek ve zaman kayıplarını en aza indirmek amacıyla verilerin kare veya dikdörtgen şeklindeki bir simgeye yüklenmesi olarak tanımlanabilmektedir. Bir okuyucu yardımıyla içerisindeki verilerin ekoktronik ortama geçirilmesiyle hem zamandan hem de emekten tasarruf edilebilmektedir. Bu teknolojinin gelişimi ise bir Japon firması tarafından yapılmış, ilk 2D karekodlar 1994 yılında ortaya çıkarılmıştır. Barkodlarla sıkça karıştırılan bu teknoloji, barkottan farklı olarak sayısal verilerin yanında, harflerin de okunmasını sağlamaktadır. Uzun, kısa çizgilerden oluşan barkodlar ise sadece sayısal verilerin okunmasında olanak vermektedir.

 

Karekod Teknolojisinin Kullanım Alanları

Önceleri ilaç sektöründe, ilaçların ambalajlarında ve kutuların üzerinde kullanımına başlanan karekodlar, teknolojin gelişmesi ve duyulan ilgi nedeniyle eğitim, sağlık, ticaret gibi pek çok alanlarda kullanılmaktadır. Örnek verilecek olursa, bir gazete okuyucuların haber videosuna ulaşabilmesi için haberin altında içeriğin URL’sini QR şeklinde verir ve böylece saniyeler içerisinde okuyucunun haber videosuna ulaşımını sağlar. Normal şartlar altında, mobil cihazlarla internete giren bir kişinin URL’yi yazıp habere erişmesi zaman almaktadır. Bu teknoloji ile erişim ise kısa bir sürede gerçekleşmektedir.

Milyonlarca kişinin girdiği ÖSYM sınavlarını ele aldığımızda, eskiden sınavların açıklanması 30 günü bulmaktaydı. Günümüzde gelen tepkiler üzerine ÖSYM cevap kağıdı ile kitapçık eşleştirme işlemini bu teknolojiyle yaparak 1 hafta gibi kısa bir sürede sonuçları açıklanmaktadır. Önceleri ilaç sektöründe ilaçların ambalajlarında ve kutuların üzerinde kullanımına başlanan karekodlar, ÖSYM örneğinde de olduğu gibi geniş kullanım alanlarına yayılmıştır.

3 çeşit karekod bulunmaktadır. Bunlar, QR, DataMatrix ve Aztek kodudur. QR kodlar daha fazla sayıda harf ve sayı bulundurabilmekle birlikte hızlı bir tarama imkanı sağlamaktadır. Klasik barkodlara göre daha fazla kullanışlılık sağlayan QR kod üzeri kirlenmiş olsa bile okunabilmektedir. DateMatrix kod ise, ilaç sektöründe kullanılmaktadır. 1 sayısı ile siyah, 0 sayısı ile beyaz kodların işlenmesiyle oluşturulmaktadır. Son kod olan Aztek kodlar ise diğerlerine oranla daha az kullanılmaktadır. Aztek kodda verilerin okunabilmesi için daha pasif ve basit bir sistem kullanılır. Diğer kodlardan farklı olarak kirlenme ve bozulmaya karşı hata düzeltme tekniği de yer almaktadır.

 

Karekod Oluşturma Tekniği

Karekod oluşturma oldukça basit bir yöntemdir ve herkesçe yapılabilecek bir uygulamadır. Karekod yapmak işlemi için birçok web sitesi bularak, sosyal medya ağı, web sayfaları karekodlu hale getirilebilmektedir. Ayrıca bu kodlar mobil ağa da yüklenebilmektedir.