Sanayide Hammaddenin Önemi Ve Etkileri Nedir?

Sanayi alanı, ülkemizin en önemli kalkınma yollarından biridir. Üretimin en önemli yolu olan sanayi, gerek iç, gerekse dış ticarette ekonomimize önemli katkılar sağlar.

 Gelişen Sanayi, Gelişen Ekonomi

Sanayide Hammaddenin Önemi Ve Etkileri Nedir?Sanayimize geçtiğimiz 30 yıldan itibaren önemli yatırımlar olmuştur. Devlet teşvikiyle gerek yerli firmalar, gerekse yabancı firmalar bu harekete önemli katkılar sağlamıştır. Ekonomimiz canlanmasında, sanayi üzerinden yapılan ihracatlar önemli yer taşımaktadır. Sanayi, üretimin en önemli noktasıdır. Yerli üretimin, sanayi sektörlerinde artması önem taşıdığı gibi, bu üretimin sağlanabilmesi de belirli şartlara bağlıdır. Bu türlü üretimlerin yapılabilmesi adına ilk başta gerek duyulacak şeyde ham maddedir.

 Sanayide hammaddenin önemi ve etkileri nedir?

Sanayi sektörlerinde yerli üretimin yapılabilmesi için ham madde kullanımı esastır. Bu, ham madde kullanımını gerektiren alanlarda dikkat edilmesi gereken önemli hususlar mevcuttur. Kullanılan ham maddenin öncelikle işleneceği alana göre kaliteli olması, üretilen ürünün görünümü ve ölçüleri açısından çok önem taşır. Kaliteli bir ham madde kullanmak, ürünün görselliğini güzelleştirir. Tabii ham maddenin maliyeti bakımından düşünürsek, verim alabileceğimiz ham madde için biraz kesenin ağzını açmakta fayda vardır. Ucuza yönelmek kısmen çözüm olarak düşünülebilir ancak, ucuz ham maddede üreteceğimiz ürünün kalitesi ve sağlamlığında problemler yaşayabiliriz.

Kimi üreticiler bu hususta yurt dışından ham madde getirmeyi düşünebilir. Çin piyasası, tercih edilen ham madde piyasasının başında gelir. Ancak, son 5 yıldan itibaren Çin üzerinden gelen ürünlerde devletimizin uyguladığı vergi reformu, bu ithalatın maliyetini arttırdığından, ham madde ihtiyacını artık yurt içinden tercih etme sebebi olmuştur. Sanayide ham maddenin en önemli hususları, yurt içinden temin edilmesi, kaliteli olması, kolay bulunabilir olması, doğru ölçülerde kullanılmasıdır. Bunun sağlanması sonucunda üretici istediği kıvamda malzeme üretebilir ve ekonomik bakımdan ülkemize katkıda bulunur.