Web Sitesi İçerikleri Nelere Göre Belirlenir?

Kişisel ve kurumsal web siteleri hazırlamadan önce, oluşturulacak web sitesinin hangi ihtiyaçları karşılamayı amaçladığı belirlenmelidir. Kaliteli bir web sitesi hazırlamanın 3 adımı vardır. Planlama, tasarım ve bakım. Bu maddelerden en önemlisi planlamadır. Yani oluşturacağınız web sitesinin içeriğinin belirlenmesi. Web sitesi içerikleri nelere göre belirlenir?

PLANLAMA AŞAMASI

Bu aşamada yapmamız gereken ilk işlem kurulacak olan web sitesinin amacının ve kimlere yönelik olacağının belirlenmesidir. Kişisel ya da kurumsal bir internet sitesi oluştururken olması gereken en önemli unsur, web sitesinin ya da tanıtımını yaptığınız firma, şirket ya da organizasyon hakkında yeterli bilgilerin bulunmasıdır. Bu bilgiler web sitenizi ziyaret eden kişilerin hakkınızda fikir sahibi olmasını sağlayacaktır. Web sitenizin hangi alanda hizmet vereceği belirlenerek, o hizmete göre altyapı oluşturulması gerekmektedir. Tanıtım amaçlı bir web sitesi için, ürün bilgileri ve resimleri detaylı olarak verilmelidir. E-ticaret sitesi için mağazacılık ve Online ödeme sistemli bir web sitesi oluşturmanız gerekmektedir.

Web Sitesi İçerikleri Nelere Göre Belirlenir?

TASARIM AŞAMASI

Kuracağınız web sitesi için planlama aşamasından sonraki adım tasarımın ne şekilde yapılacağıdır. Ana ve alt başlıkların oluşturulacağı, ziyaretçilerin hangi bilgilere ulaşabileceğinin belirleneceği içerik tasarımı bu aşamanın ilk maddesidir. Web sitesinde verilecek bilgiler tasarlandıktan sonra, web sitesinde verilen bilgileri anlatabilecek resimlerin oluşturulacağı görsel tasarım aşaması ise hazırlamış olduğunuz siteye uygun temayı oluşturma aşamasıdır. Son aşama ise web sitenize uygun bilgi ve temaları tasarladıktan sonra bu bilgileri internet ortamına taşıyacak altyapı aşamasıdır. Bilgilerinizin hangi yazılım script diliyle aktarılacağının(html, php, asp gibi) belirlendiği bu aşamada, web sitenizde yapılabilecek güncellemeler ve oluşturulacak veri tabanları ile ilgili altyapı oluşturulmaktadır.

Güçlü bir web sitesi için, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bilgilerin sunulması, doğru seçilmiş görseller ve sorunsuz bir altyapı gerekmektedir. Doğru planlama yaparak sorunsuz web siteleri tasarlamak oldukça kolay.

Comments

  1. bir sitenin içeriği olması gerektiğine göre belirlenir. Mesela haber sitesi herşeye değinebilir ama bir spor sitesi siyaset haberini içerisinde barındırması çok etik bir durum değildir.

Comments are closed.